Nowak Kancelarie Adwokackie 43-300 Bielsko-Biała, ul. Mickiewicza 2 | 34-360 Milówka, pl. Wolności 8E

Co nowego w sprawie tzw. kredytów frankowych?

Niedługo miną trzy lata od czasu, kiedy złożyliśmy w sądzie pierwszy pozew przeciwko bankowi w sprawie o kredyt frankowy. W trakcie tych 3 lat, linia orzecznicza w sądach w całej Polsce ugruntowała się i obecnie zdecydowana większość spraw frankowych kończy się unieważnieniem wadliwego kredytu. Przyczyny, dla których sądy decydują się unieważnić kredyt we frankach, są niezmiennie te same: bank nadużywał swojej dominującej pozycji względem klienta (konsumenta), zaoferował umowy które same w sobie zawierały wadliwe zapisy, czyli tzw. klauzule abuzywne, które działały i nadal działają na niekorzyść kredytobiorców.

Wada umów kredytu we frankach polegała przede wszystkim na tym, że bank przeliczał kurs spłaty raty z franka szwajcarskiego na złotówki, korzystając ze swojej własnej tabeli kursowej, zamiast innego, bardziej obiektywnego źródła odniesienia.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w celu ustalenia, czy umowa kredytu jest wadliwa i należy do kręgu „tych” umów, które obecnie masowo są przez sądy unieważniane, jest jej analiza pod kątem abuzywności. Oczywiście służymy pomocą przy analizie umowy.

Często jednak bywa, że bank jako pierwszy wychodzi z inicjatywną i zwraca się do kredytobiorców z propozycją zawarcia ugody. Ugodę oczywiście można rozważyć, choć analiza większości ugód oferowanych przez banki prowadzi nas do wniosku, że wytoczenie sprawy sądowej przynosi znacznie większe korzyści majątkowe niż zawarcie ugody.

Zaoferowanie przez bank ugody prowadzi często do skutku odwrotnego od zamierzonego przez bank – kredytobiorcy zaczynają się zastanawiać, czy aby ich umowa nie należy do „tych wadliwych”. W ostatnim czasie większość klientów, którzy do nas trafiają, powzięli taką wątpliwość po uzyskaniu propozycji ugodowej z banku.

Zachęcamy do kontaktu z członkami naszego Zespołu w celu przeanalizowania umowy kredytu we frankach szwajcarskich pod kątem abuzywności. Oferujemy również analizę propozycji ugody z bankiem – co pozwoli kredytobiorcy na zdecydowanie, jaka możliwość rozwiązania problemu umów frankowych będzie dla niego najkorzystniejsza.

Napisz do nas

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy w celu nawiązania współpracy z naszą kancelarią adwokacką.Siedziba Kancelarii usytuowana jest w ścisłym centrum Bielska-Białej przy ul. Mickiewicza 2 (na Placu Chrobrego, naprzeciw Zamku Sułkowskich). Miejsca parkingowe można znaleźć obok Zamku, na ulicy Mickiewicza, Krasińskiego, Słowackiego.

Filia Kancelarii w Milówce znajduje się na Placu Wolności 8E (rynek).

Godziny pracy kancelarii:

Bielsko-Biała: pon-pt: 8:00-16:00, istnieje możliwość spotkania z klientem również w późniejszych godzinach, a także w soboty - po wcześniejszym umówieniu.

Milówka: wtorek: 12:00-18:00, istnieje możliwość spotkania z klientem w inne dni w sprawach pilnych - po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.