Nowak Kancelarie Adwokackie 43-300 Bielsko-Biała, ul. Mickiewicza 2 | 34-360 Milówka, pl. Wolności 8E

Jak zostać adwokatem?

To proste. Wystarczy:

  •     Ukończyć 5 letnie prawnicze studia magisterskie.
  •     Studia to głównie nauka. Do przyswojenia jest całkiem spora ilość materiału. W toku studiów poznajemy podstawowe zasady funkcjonowania systemu prawnego oraz najważniejsze kodeksy, ustawy czy Konstytucję. Dodatkowo studenci uczą się łaciny, logiki czy filozofii. Studia kończą się złożeniem i obroną pracy magisterskiej z wybranego zagadnienia.
  •     Ukończyć 3 letnią aplikację adwokacką.
  •     Ukończenie studiów i uzyskanie tytułu magistra prawa, uprawnia do przystąpienia do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. Pozytywny wynik egzaminu jest przepustką do wpisu na listę aplikantów i rozpoczęcia 3 - letniej aplikacji. Aplikacja przygotowuje do wykonywania zawodu adwokata. Oprócz zajęć teoretycznych, prowadzonych przez właściwą izbę adwokacką, aplikant rozpoczyna praktykę pod okiem patrona - adwokata. W ramach swoich obowiązków, aplikant może sporządzać pisma, umowy oraz - co najważniejsze – zastępować adwokata na rozprawach.
  •     Zdać egzamin adwokacki.
  •     Samo wspomnienie o egzaminie adwokackim przyprawia o gęsią skórkę. 4 dni pod rząd po 8 godzin egzaminowania. To prawdziwy maraton. Na egzaminie trzeba wykazać się ponadprzeciętną znajomością przepisów, błyskotliwością i umiejętnością rozwiązywania problemów. Przygotowania do egzaminu rozpoczynają się już około pół roku wcześniej (!).


Dojść do zawodu można również inną drogą niż przedstawioną powyżej (można zostać zwolnionym z konieczności odbycia aplikacji czy złożenia egzaminu zawodowego), ale jest to temat na osobny wpis. Standardowa ścieżka jest najeżona nauką, szkoleniami i egzaminami. Dodatkowo, aplikacja oraz egzamin wstępny i zawodowy są odpłatne. Koszt dojścia do zawodu to równowartość kilkuletniego samochodu średniej klasy.

Brzmi zachęcająco? Zapewniamy, że są też plusy bycia adwokatem, ale to również temat na osobny wpis :)

Napisz do nas

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy w celu nawiązania współpracy z naszą kancelarią adwokacką.Siedziba Kancelarii usytuowana jest w ścisłym centrum Bielska-Białej przy ul. Mickiewicza 2 (na Placu Chrobrego, naprzeciw Zamku Sułkowskich). Miejsca parkingowe można znaleźć obok Zamku, na ulicy Mickiewicza, Krasińskiego, Słowackiego.

Filia Kancelarii w Milówce znajduje się na Placu Wolności 8E (rynek).

Godziny pracy kancelarii:

Bielsko-Biała: pon-pt: 8:00-16:00, istnieje możliwość spotkania z klientem również w późniejszych godzinach, a także w soboty - po wcześniejszym umówieniu.

Milówka: wtorek: 12:00-18:00, istnieje możliwość spotkania z klientem w inne dni w sprawach pilnych - po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.